top of page

TAICZI  UN  VESELIBA

lielās robežas dūre vai bezgalīgi vērstais Spēks

Senās u-šu mākslas ārstnieciski-atveseļojošais efekts plaši tiek izmantots Ķīnas tautas medicīnā. Miljoniem dažāda vecuma cilvēku katru rītu Ķīnas parkos, skvēros, stadionos praktizē u-šu, tā attīstot savu garu un ķermeni. Pēdējā desmitgadē u-šu izmantošana sporta-atveseļošanās jomā ir kļuvusi populāra ne tikai Ķīnā, bet arī visā pasaulē. Taiczi cuaņ ir ļoti populārs u-šu “iekšējais novirziens”.

“Iekšējais stils” nozīmē, ka uzmanība ir vērsta nevis uz āru – uz pretinieku, bet uz iekšu – uz sevi pašu, un tā ir kā meditācija kustībā. Taiczi cuaņ kustības ir dabīgas un harmoniskas. Pateicoties savam maigumam, vienmērīgumam un ritmiskumam, vingrinājumi rada vienmērīgu slodzi visām muskuļu grupām, saitēm, cīpslām, locītavām, viegli tās masējot, saglabājot lokanību, elastību, darbspēju un ilggadību. 

 

Taiczi vingrinājumi stiprina muguras muskulatūru, palīdz veidot pareizu stāju, un masāžas veidā labvēlīgi ietekmē cilvēka iekšējos orgānus. No noteikta mūsu mugurkaula stāvokļa atkarīga arī nervu sistēmas funkcionēšana. Sistemātiskas regulāras Taiczi cuaņ nodarbības uzlabo nervu sistēmas darbību, kas regulē mūsu organisma savstarpējās attiecības ar apkārtējo vidi, ļaujot tās dažādajās izpausmēs arī sociālajās un ikdienas situācijās būt daudz elastīgākiem.

 

Pekinas zinātniski-pētnieciskajā sporta medicīnas institūtā tika veikta virkne izmeklējumu medicīnas jomā, lai pārbaudītu Taiczi cuaņ ietekmi uz cilvēka organismu. Padziļināta divu gados vecāku cilvēku grupu ( vecumā no 50 līdz 89 gadiem) medicīniskā pārbaude uzrādīja, ka grupā, kurā praktizē Taiczi cuaņ, funkcionālie veselības rādītāji – vispārējais sirds-asinsvadu, nervu, kaulu-muskuļu sistēmu, elpošanas orgānu un vielmaiņas veselības stāvoklis bija daudz labāks, nekā otrai grupai. Tika konstatēts, ka tiem, kas cieš no aterosklerozes, bet nodarbojas ar vingrošanu, holesterīna līmenis samazinoties, kas savukārt noved pie ievērojama aterosklerozes klīnisko simptomu samazināšanas.

 

Taiczi vingrošana stiprina diafragmu un ribu sieniņu muskuļus, palielina plaušu audu elastību. Pateicoties ritmiskai diafragmālai elpošanai notiek hiperventilācija un plaušas tiek bagātinātas ar skābekli.

 

Taiczi cuaņ vingrošanu ar pārliecību var saukt par meditāciju kustībā vai par dinamisko relaksāciju, kur spriedze – enerģijas izeja, pilnīga atslābināšanās – tās akumulācija, bet meditācija – darbs ar apziņu. Savukārt, kustību maigums nav visa ķermeņa piespiedu atslābināšanās, bet gan reāla nepieciešamība atbrīvoties. Atbrīvoties no liekā sasprindzinājuma bieži vien ne tikai mūsu ķermenī, bet arī prātā.

Taiczi cuaņ atveseļojošais efekts tiek panākts ar meditatīvās-elpošanas prakses kursa iziešanu, ar vienkāršiem pamatvingrinājumiem, un pildot īsākas vai garākas formas (taolu). Harmoniskās Taiczi cuaņ kustības ir saskaņā ar cilvēka dabu un tajās nav pārslodzes, asumu vai stīvuma. Dažādas apļveida plaukstu, pēdu un kāju kustības saglabā skrimšļu kustīgumu un sinoviālā šķidruma pārpilnību locītavās. Īpašs atveseļošanās efekts redzams tiem, kas cieš no dažādām artrozēm.

 

No pareiza pēdu, kāju un gurnu stāvokļa atkarīgs pareizs slodzes sadalījums uz mugurkaulu, kas izslēdz iespēju saspiest tos nervu galus, kas atrodas mugurkaula kanālā, sabojāt starpskriemeļu skrimšļus, un iegūt dažādas muguras slimības. Taiczi cuaņ radītā taisnā stāja izstiepj mugurkaulu, pie tam atbrīvojot starpskriemeļu diskus no liekā spiediena.

 

Taiczi cuaņ pozu un kustību saskaņošana efektīgi ietekmē ne tikai visu kaulu – muskuļu sistēmu, bet arī palīdz attīstīt kopējo koordināciju un vestibulāro aparātu ( līdzsvara izjūtu).

 

Elpošana ir viens no galvenajiem Taiczi cuaņ elementiem. Pateicoties ritmiskai elpošanai, diafragmas muskuļu sasprindzināšanai un atslābināšanai, stabilizējās asinsrite, kas palīdz regulēt gan zemu, gan augstu spiedienu, uzlabojās sirds muskuļu apgāde ar barības vielām.

Apgūstot dažādas formas, Taiczi neapiet arī spēli. Spēle – pats vieglākais un jau izsenis cilvēkam pieejamākais veids sevis un Visuma likumu izzināšanai. Rolibols - Taiczi spēle, kurā nepieciešams bumbiņu noturēt uz raketes, izmantojot mierīgas, plūstošas kustības, bez sitieniem. Augsts uzmanības koncentrēšanās līmenis, locītavu kustīgums bez liekas organisma noslodzes, un neapturamas prieka emocijas – rada labvēlīgu fonu labai pašsajūtai un gara mundrumam.

 

bottom of page